CD-FLU (مکملی برای بهبود سرما خوردگی و آنفولانزا)

چگونه می‌توان علائم عفونت کرونا را از سرماخوردگی تشخیص داد؟

بسیاری از علائم تنفسی عفونت کرونا و سرماخوردگی شبیه به هم هستند.علائم سرماخوردگی به طور معمول ظرف مدت دو تا سه روز بعد از سرایت ویروس آغاز می‌شوند. این علائم شدت خفیف تا متوسط دارند و شامل موارد زیر هستند:

 • عطسه
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • سوزش گلو
 • سرفه
 • ترشحات پشت حلق
 • پرآبی چشم‌ها
 • در موارد نادر، تب (بیشتر موارد سرماخوردگی با تب همراه نیست)

CD-FLU و کرونا:

نوتراکس سی دی فلو، یک مکمل خوراکی حاوی انواعی از ویتامینها و مواد مغذی است که باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر انواعی از بیماریها به خصوص سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود.

نوتراکس سی- دی فلو

نوتراکس سی- دی فلو

در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده سی دی فلو میپردازیم:

۱- vitamin C :

ویتامین سی

ویتامین سی

ویتامین C (آسکوربیک اسید) یکی از ویتامینهای محلول در آب است و از جمله مواد مغذی ضروری برای انسان به شمار میرود. این ویتامین به عنوان یک آنتیاکسیدان قوی و شناخته شده نقش مهمی در سلامت عمومی بدن انسان ایفا میکند و یک مرد بالغ به صورت روزانه به 90 میلیگرم از آن احتیاج دارد. در هر ۲ کپسول سی دی فلو ۴۰۰ میلی گرم ویتامین سی موجود دارد.

نتیجه مطالعات مخنلف نشان داده است که مصرف ویتامین C به صورت پیشگیرانه (پروفیلاکتیک)، خصوصاً در افرادی کهفعالیتهای سنگین فیزیکی (مثل ورزشکاران) انجام میدهند و یا تحت استرس شدید هستند(کسانی که شغلهای پراسترس و موقعیت اجتماعی پرتنشی دارند) میتواند به میزان قابل توجهی (حدوداٌ 50 درصد) باعث کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی شود و در صورت بروز سرماخوردگی نیز دورهی بیماری فرد کوتاهتر بشود، اگرچه دریافت روتین ویتامین C توسط سایر افراد تاثیر قابل توجهی در میزان ابتلا به سرماخوردگی نداشته است حدوداً 10 درصد نرخ ابتلا به سرماخوردگی را کاهش داده است.

۲- vitamin D :

ویتامین D (کلسیتریول) به عنوان یک ویتامین محلول در چربی نقش مهمی در سلامتی انسان به خصوص تنظیم فعالیت سیستم ایمنی دارد به نحوی که نتیجه مطالعات مختلف نشان داده است که دریافت این ویتامین میتواند میزان ابتلا به انواعی از عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی (خصوصاً سرماخوردگی و آنفلوآنزا) را کاهش دهد و افرادی که سطح ویتامین D پایینتر از حد نرمال دارند بیشتر به این بیماری ها مبتلا میشوند. با خوردن ۲ کپسول سی دی فلو ۵۰ میکرو گرم ویتامین دی به بدن میرسد.

علاوه بر نقش ویتامین D در جلوگیری از ابتلا به بیماریهای ویروسی، این ویتامین از طریق کاهش سطح فاکتورهای التهابی کمک شایانی به مقابله با فاز التهابی این بیماریها (خصوصاً کووید-19) میکند و در بهبود سریعتر و تسکین علایٔم میتواند مفید واقع شود.

۳- زینک (zinc):

زینک

زینک

زینک یکی از مواد معدنی حیاتی برای بدن انسان است و وجود آن برای فعالیت بیش از 100 آنزیم مختلف ضروری است. از منظر نقش این عنصر در فعالیت سیستم ایمنی، ذکر این نکته ضروری است که بدن انسان برای تولید و فعالسازی لنفوسیتهای T (گروهی از سلولهای سیستم ایمنی) به زینک نیاز دارد و فعالیت ایمنی لنفوسیتهای T در افرادی که دچار کمبود زینک هستند کاهش مییابد. در هر ۲ کپسول سی دی فلو ۱۵ میلی گرم زینک موجود است.

مطالعات مختلفی جهت بررسی اثرات زینک بر روی سرماخوردگی صورت گرفته که نتیجه این مطالعات نشان میدهد که زینک از طریق متصل شدن به ویروس عامل سرماخوردگی و جلوگیری از تکثیر آن باعث کاهش طول دورهی سرماخوردگی و همچنین شدت آن میشود.

۴- سلنیوم (selenium) :

سلنیوم

سلنیوم

سلنیوم یکی از مواد معدنی است که بدن ما در مقادیر کمی به آن نیاز دارد اما همین مقدار کم (55 میکروگرم در روز) نقشهای مهمی را در بدن انسان به عهده دارد از جمله: تنظیم فعالیت سیستم ایمنی، تکثیر و تمایز گلبولهای سفید، اثر آنتی اکسیدانی وتنطیم متابولیسم بدن از طریق تولید هورمونهای تیرویٔیدی. در مورد بیماریهای ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی به خصوص سرماخوردگی و آنفلوآنزا،اهمیت سلنیوم از این جهت است که Cells میشود. این سلولها از اجزای اساسی دفاع بدن در برابر ویروسها هستند لذا سلنیوم از این طریق به مقابله با عفونتهای ویروسی کمک میکند. این عنصر همچنین از بروز جهشهای ژنتیکی که ممکن است باعث افزایش بیماریزایی (پاتوژنز) ویروسها و یا سختتر شدن شناسایی ویروسها توسط سیستم ایمنی بدن شود جلوگیری میکند. از طرف دیگر بررسیهای صورت گرفته نشان میدهد که کمبود سلنیوم در بدن افراد باعث افزایش حساسیت در برابر بیماریهای ویروسی شده و شدت این بیماریها در صورت پایین بودن سطح سلنیوم بیشتر خواهد بود. با خوردن ۲ کپسول cd-flu حدودا ۱۲۵ میکروگرم سلنیوم به بدن میرسد.

۵-مس (copper):

اگرچه مکانیسم دقیق اثر مس بر روی سیستم ایمنی بدن تاکنون شناخته نشده ولی به وضوح مشخص است که این ماده معدنی نقش مهمی در عملکرد صحیح سیستم ایمنی انسان دارد و نوتروپنی (کاهش تعداد گروهی از گلبول های سفید به نام نوتروفیلها) یکی از اصلی ترین علایٔم کمبود این ماده مغذی است لذا توصیه میشود جهت حفظ عملکرد مناسب سیستم ایمنی، از طریق مکملها و یا رژیم غذایی نیاز بدن به این عنصر تامین شود. مطالعات بالینی نیز نشان داده است که یونهای مس قادرند ویروس آنفلوآنزا وبرخی دیگر از ویروسها را از طریق اخلال در غشای آنها غیرفعال کرده و از بین ببرند. هر دو کپسول سی دی فلو ۱۵۰۰ میکروگرم مس شامل میشود.

۶-بتاگلوکان (beta glucans) :

بتاگلوکان

بتاگلوکان

بتاگلوکانها گروهی از فیبرهای محلول با ساختار پلی ساکاریدی هستند که در دیوارهی سلولی انواعی از قارچها و باکتریها وجود دارند. منابع غذایی حاوی بتاگلوکان عبارتند از: غلات کامل، جلبک دریایی و چندین نوع قارچ خوراکی. خواص درمانی و ایمنی زایی این قارچها که به علت وجود بتاگلوکانهاست.از دیرباز برای مردم جوامع شرقی شناخته شده و مطرح بوده است.۲۵۰ میلی گرم بتاگلوکان در هر ۲ کپسول سی دی فلو وجود دارد.

بتاگلوکانها از طریق فعالسازی سیستم کمپلمان(جزء مهمی از سیستم ایمنی) باعث افزایش توان بدن
در مبارزه با عوامل بیماریزا میشوند. تقویت عملکرد دستهای از گلبولهای سفید مانند ماکروفاژها و Natural killer cells از جمله اثرات مهم بتاگلوکانها میباشد. فعالیت بیشتر و قوی تر این سلولها باعث افزایش مقاومت بدن در برابر عفونتهای مختلف می شود.

۷-عصاره گیاه آقطی(Elderberry concentrate powder):

عصاره گیاه آقطی دیگر جزء طبیعی تشکیل دهندهی CD Flu است. این گیاه که با نام علمی Sambucus nigra نیز شناخته میشود به صورت بومی در سراسر قاره اروپا رشد میکند. Elderberry در شمال اروپا به عنوان جزیٔی از پرچینها و در سایر نواحی به صورت یک درختچه زینتی یافت میشود. درخت Sambucus معمولاً تا ارتفاع 10 متر رشد کرده و حاوی میوههای ترش-مزه های به رنگ تیره است که به آنها انگور کولی نیز گفته میشود. با خوردن ۲ کپسول cd-flu حدودا ۴۹.۸ میلی گرم از این عصاره وجود دارد.

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضددرد، ملین، مدر و همچنین درمانی برای سرماخوردگی استفاده میشده است. گیاهElderberry سرشار از ترکیبات فلاونویٔیدی، روغنهای فرار و اسیدهای چرب است و به واسطهی وجود این ترکیبات دارای خواص مختلفی است و کمیسیون E (یکی از اصلیترین نهادهای ناظر بر کاربرد مواد و ترکیبات دارویی با منشا گیاهی) استفاده از این گیاه را برای بهبود سرماخوردگی، برونشیت و سرفههای ناشی از درگیری سیستم تنفسی تایید کرده است. از آن جایی که این گیاه باعث تعریقنیز میشود استفاده از آن به طور خاص در سرماخوردگیهای توام با تب میتواند موثر باشد.

عصاره گیاه آقطی

عصاره گیاه آقطی

مطالعات مختلفی به منظور بررسی آثار Elderberry در سرماخوردگی و آنفلوآنزا طراحی و اجرا شده است که نتایج این مطالعات نشان میدهد دریافت عصارهی این گیاه باعث کاهش طول دورهی بیماری و همچنین شدت علایٔم در مبتلایان به سرماخوردگی و آنفلوآنزا شده است.

دستور مصرف:

این محصول روزانه 2 عدد کپسول همراه با غذا و یک لیوان پر آب است.

موارد مصرف:

 • تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بدن در برابر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا
 •  بهبود عفونتهای سیستم تنفسی فوقانی
 • کاهش علایٔم، طول دوره و شدت سرماخوردگی
 •  تقویت عمومی بدن به ویژه در کسانی که در معرض استرسهای شدید فیزیکی و روحی هستند.

موارد احتیاط و نکات قابل توصیه:

 •  به دلیل فقدان مطالعات کافی، مصرف این محصول در خانمهای باردار و شیرده و نیز کودکان توصیه نمیشود.
 • بیش از مقدار توصیه شده مصرف نشود.

تداخلات دارویی:

 •  در صورت مصرف داروهای سرکوب کنندهی سیستم ایمنی (به طور مثال در بیماریهای خودایمنی و یا پیوند بافت و اندام)، پیش از مصرف این محصول حتماً با پزشک معالج مشورت نمایید.
 •  از آن جایی که CD-FLU ممکن است باعث کاهش فشار خون شود لذا در صورت مصرف همزمان با داروهای پایین آورنده فشار خون، بهتر است بیمار از نظر علایٔم افت بیش از حد فشار خون آگاه شود تا از بروز حادثه جلوگیری به عمل آید.

برای خواندن مطالب مرتبط با سی دی فلو میتوانید مقاله کرونا امیکرون را مطالعه فرمایید.

اشتراک گذاری
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب