خستگی و بی حالی، دلایل و راه های بهبود آن

دلایل خستگی و بی‌حالی روزانه:

همه‌ی ما گاهی در طول روز به دلیل کار زیاد یا کمبود استراحت، احساس خستگی می‌کنیم که کاملاً طبیعی است و با استراحت و خواب برطرف می‌شود. اما احساس خستگی مفرط و همیشگی عادی نیست و می‌تواند روی توانایی گذران زندگی و لذت بردن از آن تأثیر بگذارد.

علت خستگی بدن به‌صورت همیشگی می‌تواند روانی، جسمی یا به دلیل سبک زندگی باشد.

دلایل روانی خستگی:

دلایل روانی خستگی معمولاً باعث بی‌خوابی و در نتیجه خستگی در طول روز می‌شوند. این دلایل شامل موارد زیر هستند:

۱-استرس و اضطراب:

اگر تمام روز نگران چیزی هستید، تعداد ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می‌یابد و عضلات نیز سفت می‌شوند که منجر به خستگی می‌شود.

۲-شوک احساسی:

سوگواری یا قطع رابطه باعث می شود احساس خستگی و فرسودگی کنید.

۳-افسردگی:

در صورت احساس ناراحتی همیشگی، کمبود انرژی و همچنین بیدارشدن با خستگی، ممکن است افسردگی داشته باشید. در این صورت ابتدا باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

دلیل خستگی

دلیل خستگی میتواند روانی، جسمی یا به دلیل سبک زندگی باشد.

دلایل جسمی خستگی:

مشکلات زیادی می‌تواند علت بی‌حالی بدن و خستگی باشد که تعدادی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • کم‌خونی
  • کم‌کاری تیروئید
  • بارداری
  • چاقی
  • کمبود وزن
  • درمان‌های سرطان مثل شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی
  • مسمومیت با کربن مونواکسید
  • عوارض جانبی داروها و گیاهان دارویی

اگر برای بیشتر از ۴ هفته به‌صورت مداوم احساس خستگی ‌می‌کردید، بهتر از به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی آن مشخص شود‌.

دلایل سبک زندگی خستگی:

۱-سبک زندگی:

در دنیای همیشه روشن 24 ساعته و هفت روز هفته‌ای امروز، اغلب سعی می‌کنیم بیش از حد در زندگی روزمره‌ی خود کار انجام دهیم. و در تلاش برای رسیدگی به همه ی کار ها، گاهی اوقات مقدار زیادی کافئین مصرف می‌کنیم یا به جای منتظر ماندن برای یک وعده‌ی غذایی مناسب، میان وعده‌های چرب و شیرین مصرف می‌کنیم. دلایل اصلی خستگی در حیطه‌ی سبک زندگی شامل موارد زیر است:

۲-مصرف الکل

۳-ورزش خیلی کم یا خیلی زیاد

۴-چرت زدن در طول روز:

که باعث مشکل به خواب رفتن در شب و در نتیجه خستگی در طول روز می‌شود.

برطرف کردن خستگی ایجاد شده به دلیل بیماری ممکن کمی سخت باشد، اما ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند به افزایش انرژی کمک کند‌

۵-توجه به رژیم‌ غذایی:

غذایی که می‌خوریم منبع اصلی انرژی روزانه‌ی ماست. اگر به اندازه‌ی کافی کالری مصرف نکنیم احساس خستگی ‌می‌کنیم. همچنین با مصرف بیش از حد کالری نیز ممکن است درنهایت احساس بی‌حالی کنیم.

البته کیفیت غذا نیز‌ اهمیت دارد. خوراکی‌هایی مانند آجیل، غلات کامل و بعضی میوه‌ها مثل آناناس، سیب و پرتقال قندهای پیچیده‌تری دارند. در نتیجه قند موجود در آن‌ها توسط بدن به آرامی شکسته می‌شود و انرژی موجود در آن‌ها به آهستگی آزاد می‌شود. بنابراین این خوراکی‌ها کمک می‌کنند مدت بیشتری هوشیار بمانید‌.

کم‌آبی نیز می‌تواند از دلایل خستگی باشد. اگر معمولاً احساس خستگی می‌کنید ابتدا مطمئن شوید در طول روز به میزان کافی آب مصرف می‌کنید.

۶-انجام ورزش‌های سبک:

کمی حرکات کششی و راه رفتن یا ورزش‌های هوازی کمک زیادی به رفع خستگی و افزایش انرژی می‌کند.

ورزش کردن باعث افزایش تولید انرژی در سلول‌های ماهیچه‌ای  بدن می‌شود. همچنین ظرفیت حمل اکسیژن را در بدن افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اکسیژن سریع‌تر به سلول‌های بدن برسد.

۷-مصرف مکمل های افزایش دهنده ی انرژی:

 گفتیم که خستگی‌ می‌تواند به دلیل مشکلات جسمی، روانی و یا نوع سبک زندگی باشد.همچنین گفتیم تغذیه‌ی مناسب، ورزش منظم و خواب کافی بهترین راه برای افزایش انرژی بدن است، اما این‌ راهکارها خیلی اوقات امکان‌پذیر نیستند. خوشبختانه مکمل‌های مختلفی هستند که می‌توانند در این موارد انرژی شما را افزایش دهند که در ادامه چند مورد از آن ها را نام می‌بریم

۱-CoQ10:

کوآنزیم Q10 به‌طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود و در همه‌ی سلول‌های بدن وجود دارد. سلول‌ها از CoQ10 برای ساخت انرژی و محافظت خودشان از آسیب‌های اکسیداتیو استفاده‌ می‌کنند. ماهی، گوشت و آجیل حاوی CoQ10 هستند. اما مقدار آن برای افزایش چشمگیر سطح انرژی بدن کافی نیست‌. بنابراین مکمل‌های CoQ10 ممکن است گزینه‌ی مناسب‌تری باشند. سطح CoQ10 با افزایش سن و در افراد با نارسایی قلبی، بعضی سرطان‌ها، دیابت نوع ۲ و افرادی که استاتین‌ها (دسته‌ای از داروهای پایین آورنده‌ی چربی) را مصرف می‌کنند کاهش می‌یابد. اما Coq10 در افرادی که مقدار کافی CoQ10 در بدنشان وجود دارد باعث افزایش انرژی نمی‌شود.برای دیدن کوکیوتن های مختلف موجود در بازار اینجا را مشاهده کنید.

 

۲-ویتامین B12:

در کنار سایر ویتامین‌های گروه ب، ویتامین ب ۱۲ نقش مهمی در تبدیل غذایی که می‌خوریم به انرژی دارد. همچنین سلول‌ها و عصب‌های بدن را سالم نگه می‌دارد و به پیشگیری از نوع خاصی از کم‌خونی نیز کمک می‌کند. افزایش سن، مصرف کم گوشت یا بعضی مشکلات دستگاه گوارش می‌توانند باعث کاهش سطح ب ۱۲ و در نتیجه ضعف و خستگی شوند.ویتامین ب ۱۲ هلث اید و ب ۱۲ یورویتال از نمونه های این ویتامین است.

۳-آهن:

گلبول‌های قرمز برای انتقال اکسیژن از ریه به بقیه‌ی بدن، به آهن نیاز دارند. بدون آهن کافی، رساندن اکسیژن به بدن کاهش می‌یابد و این‌ می‌تواند باعث خستگی ‌مفرط شود. رژیم غذایی کم آهن، خونریزی زیاد و بارداری نیاز بدن به آهن را افزایش می‌دهند.

در این موارد ممکن است مکمل آهن برای پیشگیری از کم‌خونی و پیامدهای آن از جمله خستگی نیاز باشد. با این وجود مصرف بیش از حد آهن نیز عوارض مختلفی دارد. بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مکمل آهن مناسب خود را دریافت کنید.

۴-جینسینگ:

ترکیباتی در جینسینگ وجود دارد که باعث افزایش تولید انرژی در بدن و رفع خستگی می‌شود.جیسینگ به صورت های کپسول و ساشه ای موجود است که میتوانید در سایت جوردارو مشاهده کنید.

۵-کافئین:

کافئین موجب افزایش سطح انرژی  و هوشیاری و کاهش احساس خستگی می‌شود. مصرف مقدار کم تا متوسط قرص کافئین یا نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه و چای عارضه‌ی خاصی ندارد، اما در ‌مقادیر بیشتر می‌تواند‌ موجب اضطراب، بی‌خوابی، مشکلات گوارشی مثل اسهال و رفلاکس ‌معده، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و وابستگی شود.

همچنین بعد از اینکه تأثیر کافئین از بین رفت می‌تواند موجب خستگی بیشتر نیز بشود.

۶-رویال ژلی: 

برای افزایش انرژی روزانه میتوانید از شربت رویال ژلی دایا ، رویال ژلی دراژه ، رویال ژلی اکسیر هم استفاده کنید.

۷-قرص های جوشان انرژی زا:

 جوشان های هلث ،جوشان یرورویتال از قرص های جوشان انرژی زا هستند.

قرص های دابل بول ، انرژی هرب ، سافت ژل های اورامین اف هم برای افزایش انرژی و کاهش خستگی استفاده میشود.

مولتی ویتامین برای رفع خستگی:

اگر تصمیم به مصرف مکمل مناسب برای رفع خستگی دارید، به دنبال مکملی باشید که حاوی یک یا چند مورد از ترکیبات بالا باشد. مثلاً مکمل دابل بول علاوه بر ویتامین‌های گروه ب حاوی جینسینگ، کافئین و تائورین نیز هست که همگی در رفع خستگی و افزایش انرژی نقش دارند.

یا  قرص‌های day-vit active شرکت healthaid که می‌تواند یک قرص مولتی ویتامین برای رفع خستگی باشد. این قرص نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین‌های مختلف را برطرف می‌کند و همچنین حاوی عصاره‌ی جینسینگ کره‌ای و  CoQ10 نیز هست.

مکمل red ginseng نیز حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن و عصاره‌ی جینسینگ است و به افزایش توان فیزیکی بدن و رفع خستگی کمک می‌کند.

 

 

 

اشتراک گذاری
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب